Facebook

Konferencja inaugurująca działania na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego

XX

Potrzebę współpracy na rzecz wsparcia kształcenia zawodowego potwierdziła obecność ponad 150 uczestników w dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym w Janowie Podlaskim. Gościliśmy przedstawicieli trzech sektorów: biznesu, edukacji i rynku pracy.

W dniu 27 czerwca 2024 r. uroczyście rozpoczęliśmy wspólną pracę nad promocją kształcenia zawodowego w regionie dzięki podpisaniu Porozumienia w sprawie stworzenia sieci współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego w schemacie międzysektorowym. Mając na względzie fakt, iż idea naszego projektu opiera się na opracowaniu modelu uczenia się przez całe życie, jego efektywność będzie możliwa dzięki zsieciowaniu trzech sektorów, tj. biznesu, edukacji i rynku pracy. Efektem współdziałania będzie system dopasowania usług edukacyjnych do praktycznych predyspozycji i zmian na rynku pracy.

Pierwszym prelegentem podczas konferencji był Grzegorz Kuliś – ekspert BCC ds. rynku pracy, który przedstawił zagadnienie: AI a Rynek Pracy – czyli o przemyśle 4.0.

Tomasz Szklarski – ekspert BCC ds. rynku pracy, pokazał Strategie edukacji w rozwoju zawodowym: wyzwania i możliwości w epoce HR 3.0 i nauki 4.0 na Lubelszczyźnie. Natomiast Marek Białach – ekspert ds. rynku pracy mówił o Systemie działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w województwie lubelskim – potencjał, wyzwania, szanse.

Podczas 2 dni konferencji panel dyskusyjny zgromadził, w sumie 10 ekspertów, którzy zastanawiali się nad zagadnieniem współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Wypowiedziom ekspertów w temacie zasadności i konieczności promowania kształcenia zawodowego oraz potrzebie wspólnego działania, towarzyszyła dyskusja wszystkich uczestników konferencji.

Rekomendacje, jakie możemy przyjąć po dwudniowych obradach to potwierdzenie konieczności promowania lifelong learning, szkolnictwa branżowego i ścieżek zawodowych absolwentów. Postulatem jest także konieczność uświadomienia rodzicom, w pierwszej kolejności – konieczności zbadania predyspozycji swoich dzieci, w drugiej – rozważenie kształcenia branżowego, jeśli takie umiejętności młodzi ludzie wykazują.

Pliki do pobrania

Poniżej znajdziesz dokumenty do pobrania

Sieciowanie dla Lubelszczyzny – kształcenie zawodowe – prezentacja 1 

PDF, 3 MB

Sieciowanie dla Lubelszczyzny – kształcenie zawodowe – prezentacja 2

PPTX, 17 MB

Sieciowanie dla Lubelszczyzny – kształcenie zawodowe – prezentacja 3

PPTX, 15 MB

Sieciowanie dla Lubelszczyzny – kształcenie zawodowe – prezentacja 4

PPTX, 497 KB

Skip to content