17 czerwca 2024, 16:00
SIECIOWANIE DLA LUBELSZCZYZNY – doradztwo zawodowe
Ponad 150 osób uczestniczyło w Konferencji pn. Sieciowanie dla Lubelszczyzny – doradztwo zawodowe, która odbyła się w dniu 17 czerwca 2024 roku w Lublinie. Spotkanie otworzył Tomasz Pitucha, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, podkreślając szczególną rangę zagadnienia współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz wsparcia doradztwa zawodowego w naszym województwie.
Konferencja zainaugurowała zawiązanie współpracy na rzecz rozwoju systemu doradztwa zawodowego w województwie lubelskim: podpisane zostało porozumienie, dzięki któremu rozpoczniemy prace w ramach sieci współpracy i wymiany doświadczeń doradców zawodowych na poziomie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, szkół wyższych oraz instytucji rynku pracy.
Uczestnikami, a jednocześnie sygnatariuszami porozumienia byli między innymi: Tomasz Szabłowski Kurator Oświaty w Lublinie, Starostowie województwa lubelskiego, Rektorzy szkół wyższych z województwa lubelskiego, Piotr Gawryszczak Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie oraz Publiczne Służby Zatrudnienia reprezentowane przez powiatowe urzędy pracy z województwa lubelskiego. Nasze zaproszenie przyjęli także doradcy zawodowi i dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu.
Prelegentami na konferencji były: Renata Szatecka – ekspert ds. marki osobistej, akredytowany Coach EMCC oraz Marta Koch-Kozioł – psycholog, doradca zawodowy, a wystąpienia dotyczyły trendów rynkowych w kontekście wpływu doradztwa zawodowego: kierunki rozwoju i perspektywy przyszłości oraz projektowania kariery i dobrostanu ucznia w kontekście szkolnego doradztwa zawodowego.
Dzięki podpisanemu w dniu 17 czerwca Porozumieniu ruszą prace nad opracowaniem koncepcji działań na rzecz wsparcia doradztwa zawodowego na Lubelszczyźnie. Zapraszamy do współpracy, w roli specjalistów w dziedzinie doradztwa zawodowego i lubelskiego rynku pracy, przedstawicieli sektorów edukacji i rynku pracy z naszego regionu. Produktem naszych działań będą publikacje: Niezbędnik dla rodziców i Niezbędnik dla doradców, czyli gotowe narzędzia pracy doradców zawodowych. Dzięki współpracy chcemy uzyskać wzbogacenie warsztatu doradców w aktualną wiedzę, także na temat lifelong learning, gotowe konspekty i pomysły na atrakcyjne zajęcia. Wypracowanie modelu doradztwa ma skutkować rozwojem zawodowym i osobistym doradców, a także wzrostem efektywności zajęć z doradztwa. Jednocześnie, wniesienie nowej jakości do lekcji doradztwa zawodowego sprawi, że uczniowie będą chętniej uczestniczyli w ciekawych zajęciach, co z kolei skutkować będzie wzrostem samoświadomości wśród uczniów, a w dalszej kolejności – właściwym wyborem ścieżki zawodowej W konsekwencji, rynek pracy województwa lubelskiego wzbogaci się o ukierunkowanych i świadomych pracowników.
Zainteresował Cię ten temat? Zapraszamy do współpracy!
Pliki do pobrania
Poniżej znajdziesz dokumenty do pobrania